Про проект

Реформа управління на сході України*

Замовник: Федеральне міністерство економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ)

Партнер: Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України

Тривалість: 2010 – 09.2017

Бюджет: 9 млн. євро

Проект «Реформа управління на сході України» реалізується на основі офіційної угоди між українським та німецьким урядами і впроваджується компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Цілі

Органи місцевого самоврядування та державні інституції застосовують вдосконалені інструменти та процедури для більш ефективного та стабільного надання муніципальних послуг.

Виклики

Україна залишається державою з високим ступенем централізації державного управління, тоді як на місцевому рівні послуги не відповідають потребам мешканців. Це спричиняє труднощі передусім на сході України, тому що багато громад у східних регіонах прийняли громадян, які були вимушені переселитися через військові дії на сході країни. З формуванням нового уряду на початку 2014 року децентралізація та реформа державного управління набули важливого значення.

Заходи

Громади отримують підтримку, спрямовану на підвищення якості їх послуг – це стосується, наприклад, роботи Центрів надання адміністративних послуг або окремих житлово-комунальних послуг. Працівники органів місцевого самоврядування отримують відповідну фахову підготовку, надається підтримка у зміцненні контактів між різними містами. Це сприяє обміну досвідом, запозиченню успішних практик та їх застосуванню у роботі інших громад, що сприяє більш ефективному спільному використанню ресурсів.

Результати

Сталих результатів досягнуто у сфері реформи адміністративних послуг. 15 Центрів надання адміністративних послуг отримали консультаційну підтримку та обладнання, у кількох випадках було відкрито зовсім нові центри. Шістьсот тисяч громадян на сході України наразі отримують переваги від надання більш ефективних муніципальних послуг. Ще 10 ЦНАП створюються в об’єднаних територіальних громадах. За сприяння проекту, розроблені та прийняті закони, спрямовані на децентралізацію та оптимізацію процедур надання адміністративних послуг.

Інструменти міжмуніципального співробітництва (ММС) було запроваджено у формі закону. Сім проектів ММС, у яких загалом задіяно близько 30 громад, дають змогу заощаджувати 250 000 євро щороку. Розроблена та впроваджується комплексна субрегіональна стратегія поводження з ТПВ у Полтавській області.

Нові бізнес-плани комунальних підприємств з водопостачання** обраховуються за європейськими стандартами. Наразі ці підприємства здатні представити потенційним інвесторам прозорі та економічно обґрунтовані нові проекти. Наприклад, одному з комунальних підприємств вдалося отримати кредит у розмірі 20 млн. євро від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Північної Екологічної Фінансової Корпорації (НЕФКО).

* З 2009 по 2013 рік проект мав назву "Підвищення якості муніципальних послуг"

** Консультаційні послуги, які стосуються послуг технічного характеру (водопостачання та водовідведення, утилізація відходів), були передані GFA Consulting Group GmbH. Впровадження компоненту «комунальні послуги» завершилося 31 травня 2016 року. Більш докладна інформація про результати і продукти компоненту за посиланням.