Новини

Інформаційна поїздка до Вінницької області з питань поводження з твердими побутовими відходами

30-04-2015

21-24 квітня 2015 року за підтримки Проекту GIZ «Реформа управління на сході України» відбулась інформаційна поїздка  делегації з Полтавської області до Вінницької області з метою обміну досвідом.
Учасниками поїздки стали менеджери проектів співробітництва територіальних громад Полтавської області, працівники райдержадміністрацій та виконавчих комітетів, члени проектних груп та представиники спеціалізованих комунальних підприємств громад, діяльність яких у теперішній час підтримує Проект GIZ «Реформа управління на сході України» шляхом реалізації спільних проектів територіальних громад Полтавської області -  які стали переможцями відповідного Конкурсу.
 
Нагадуємо, що Конкурс проектів співробітництва територіальних громад Полтавської області було презентовано 22 жовтня 2014 року в Полтаві як спільну ініціативу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Полтавської обласної ради, Полтавської обласної державної адміністрації та проекту GIZ «Реформа управління на сході України» у контексті впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад». За підсумками Конкурсу його переможцями стали 5 проектів, що зараз реалізуються при співфінансуванні Проекту GIZ  в громадах Полтавської області.
 
Метою поїздки Полтавської делегації до Вінницької області стало ознайомлення учасників 5-ти проектів співробітництва територіальних громад Полтавської області з можливостями ефективного управління в громадах у сфері збору, сортування та утилізації відходів, новими технологіями і підходами щодо залучення та акумуляції ресурсів для розвитку громад, а також практичними аспектами взаємодії влади, громад та підприємств у питаннях вирішення проблеми утилізації відходів. 
 
Щодо поїздки, то в перший день візиту група відвідала приватне підприємство «Руслана», яке очолює Валерій Бачинський. Підприємство займається виробництвом полімер-піщаної продукції з відходів. Групі була надана унікальна можливість побачити на власні очі як працює підприємство, як досортовуются відходи, як переробляються, і як з них виходять готові вироби (кришки люків, «лежачі поліцейські», плитка, черепиця та інше). В даний час на підприємстві ведеться ряд розробок з випуску запчастин для вітчизняних вітряків, різних машин і механізмів. Підприємство займається поставками продукції в основному закордон, а його власник мріє, щоб лінії із сортування сміття стояли у Вінницькій області в кожній сільраді. Члени делегації з Полтавської області висловились, що вінничанам дуже пощастило, що такі люди, як Валерій Бачинський, вибрали саме Вінницю для проживання та ведення свого бізнесу.
 
Наступним пунктом навчального візиту було місто Могилів-Подільський. У цьому місті група познайомилася з виробниками лінії сортування відходів у Могилів-Подільському, де саме цим питанням займається місцеве приватне підприємство ПП «Поділля-ековторресурс». Підприємство також практикує збір і сортування відходів (пластик, скло, поліетилен та інше), використовує для цього спеціальні баки та проводить відповідну роботу з населенням. На зустрічі в керівництвом у міськраді Могилів-Подільського також дізналися, що саме робить керівництво району та міста, щоб громада жила в чистоті. Наприкінці дня приймаюча сторона показала атракції, якими пишається громада - Лядівський скельний монастир, який просто зачарував і вразив своєю гостинністю, увагою і тим, що можна було скрізь походити і все «помацати».
 
Другий день візиту та зустрічі у міськраді м. Вінниця в «прозорому офісі» та з керівництвом Вінницької обласної державної адміністрації показали, яким саме чином влада своїми рішеннями і програмами будує комплексну систему управління твердими побутовими відходами по всій Вінницькій області. Гостям з Полтавської області були представлені напрацювання області з розробки обласної Стратегії з управління ТПВ, в рамках якої ведеться наступна робота:
 
- визначені по області майданчики під стандартні полігони для збору відходів з лініями сортування;
- розроблено інвестиційний проект з будівництва сміттєспалювального заводу;
- розроблено плани реконструкції існуючих сміттєзвалищ;
- вивчається досвід Данії з управління відходами.
 
На зустрічі також  представили роботу міського комунального підприємства «Ековін», яким вивіз відходів ведеться тільки в нічний час і вже практикується роздільний збір сміття в приватному секторі. Потім гості з Полтавщини відвідали міське сміттєзвалище, на якому вже встановлена польська лінія з сортування відходів і газоспалювальна установка. Полтавським колегам на КП «Ековін» презентували спільний проект благодійний фонд «Подільська громада» та місцевої медіакомпанії по комунікаційній стратегії роботи з населенням щодо необхідності ведення роздільного збору та сортувння відходів. Були представлені розроблені брендові візуальні матеріали - оформлені сміттєвози, контейнери, відеоролики і листівки для населення та сама комунікаційна стратегія роботи з населенням.
 
Полтавська делегація змогла відвідати одну з районних шкіл - Стрижавську загальноосвітню школу, де завдяки активним педагогам та громадськістю вже організовано роздільний збір сміття. Завдяки цьому, на виручені від зданих відходів кошти для школярів організовуються різні заходи і проводяться різні акції з подарунками. Так, наприклад, вже придбано два тенісних столи.
 
Таким чином, в результаті візиту його учасники побачили перспективи організації системи збору, сортування та утилізації відходів у Вінницькій області, злагоджену роботу на всіх рівнях влади, бізнесу та громадськості, а так само побачили, що конкретно можна поліпшити у власних громадах.
 
Наскільки це вдасться, ми дізнаємося згодом, коли обговоримо з учасниками візиту з Полтавської області, який досвід вони перейняли від вінницьких колег і впровадили у себе в громадах.
 
Із вражень полтавчан зазначимо:
 
 - учасники візиту з Решетилівського району Полтавської області відзначили: «Тепер плануємо провести координаційну раду з сільськими головами та працівниками відділу освіти відносно впровадження заходів щодо поводження з твердими побутовими відходами. Рекомендуємо відділу освіти розробити План заходів щодо впровадження системи роздільного збору твердих побутових відходів. Спільно із сільськими головами плануємо написати проекти даного спрямування на Обласний конкурс проектів розвитку територіальних громад»;
 
 - учасники візиту з міста Червонозаводське Полтавської обалсті відзначили: «Тепер плануємо написання програми по впровадженню роздільного збору твердих побутових відходів. Нам необхідна підтримка в цьому всіх органів влади, громадських організацій, щоб разом допомогти запровадити роздільний збор сміття та його переробку. Ми побачили практику в дії. Просвітницькі (теоретичні та практичні) заходи в навчальний заклад, спрямовані, поперш за все, на шановливе ставлення учнів до збереження довкілля та їх роль безпосередньо у реалізації міської екологічної програми. Ми розуміємо необхідність впровадження відповідних програм в навчально – виховний процес в навчальних закладах».
 
Відтак, група учасників навчального візиту відзначила, що поїздка була надзвичайно корисною, інформативною та сприяла набуттю нових знань.
 
Також була висловлена щира подяка організаторам -  Проекту GIZ «Реформа управління на сході України» та БФ “Подільська громада” за покладені зусилля, професійні та навчальні.
 
Фотозвіт можна переглянути у фотогалереї сайту