Новини

15 лютого у Львові відбувся круглий стіл «Впровадження Закону України "Про співробітництво територіальних громад": стан та перспективи розвитку»

18-02-2019

За даними Мінрегіону лише 5 громад Львівщини уклали 2 договори міжмуніципального співробітництва. Така ситуація Львівської області не є поодинокою, адже станом на лютий 2019 року ще в 16 областях України реалізовується менше 10 спільних проектів у сфері ЖКГ, благоустрою, пожежної безпеки, охорони здоров’я на область. Саме тому ключовими темами події стали реалізація потенціалу Закону України «Про співробітництво територіальних громад» та генерування ідей спільних проектів між громадами Львівської області.

«Співробітництво територіальних громад є інноваційним інструментом у реалізації реформи місцевого самоврядування, – розповів Тарас Журавель, керівник проекту «Реформа управління на сході України II», що впроваджується компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального уряду Німеччини. – Тому з самого початку ухвалення у червні 2014 року Закону України «Про співробітництво територіальних громад», наш проект надає всебічну підтримку його реалізації як на центральному рівні (насамперед, Верховній Раді України та її профільному Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, а також Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства), так і на регіональному та місцевому рівнях, зокрема, в Полтавській області щодо реалізації практичних проектів співробітництва громад. У рамках проекту розроблені секторальні моделі співробітництва громад у таких галузях: управління твердими побутовими відходами, розвиток місцевої пожежної охорони, інтернет-технологій та надання адміністративних послуг».

Співробітництво дозволяє громадам консолідувати ресурси та завдяки «ефекту масштабу» зменшити вартість публічних послуг у розрахунку на одного мешканця. Тому лише активна позиція громад щодо кооперації з сусідами уможливить стале зростання якості життя населення. «Сьогодні містам та селам потрібно ще осягнути весь потенціал та можливості, які можна отримати у результаті розвитку співробітництва між громадами. Адже ефективне партнерство між громадами створює більш довготривалі ефекти, ніж просто досягнення мети в межах окремих договорів співробітництва, – прокоментував народний депутат України Любомир Зубач під час заходу. – При цьому стратегічно важливим для держави є пошук стимулів та можливостей для залучення міст до співробітництва, адже об’єднання громад навколо точок економічного росту та використання ресурсів міст дозволить забезпечити стійке та реальне зростання як для громад-партнерів, так і для держави в цілому. Саме тому, розвиток співробітництва в Україні необхідно не лише підтримувати, але й надалі удосконалювати відповідно до світових тенденцій, які демонструють успіх, зокрема, міської агломерації як більш інтегрованої форми співробітництва між містом та прилеглими громадами».

Зі свого боку експерт-консультант з питань співробітництва територіальних громад Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO Олександр Врублевський зазначив: «Інструмент міжмуніципального співробітництва вимагає як готовності громад до співпраці, так і відповідних управлінських компетенцій. Саме тому у грудні 2018 року проект DESPRO випустив посібник «Договори міжмуніципального співробітництва у сфері управління побутовими відходами». У посібнику зацікавлений читач зможе знайти приклади типових договорів для різних форм співробітництва згідно з чинним законодавством. Водночас варто пам'ятати, що договір є лише точкою старту. Тоді як ціллю міжмуніципального співробітництва є, перш за все, покращення якості надання публічних послуг в громаді».

Нагадаємо, що Закон України «Про співробітництво територіальних громад» є чинним з липня 2014 року. За даними Мінрегіону станом на лютий 2019 року 1262 громади стали користувачами інструменту міжмуніципального співробітництва, уклавши 325 договорів про співпрацю.

Захід проводився Комітетом Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за підтримки проекту «Реформа управління на сході України II», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального уряду Німеччини та Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.