Новини

Досвід Полтавської області з міжмуніципального співробітництва представлено на засіданні круглого столу Комітету Верховної Ради України

12-11-2018

9 листопада в м. Вінниця відбулося засідання круглого столу на тему: «Впровадження Закону України «Про співробітництво територіальних громад»: стан та перспективи розвитку». У заході взяли участь народні депутати України – члени Комітету Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, представники місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування Вінницької та Полтавської областей, представники міжнародних організацій, фахівці, експерти, а також представники органів державної влади Республіки Вірменія.

Закон «Про співробітництво територіальних громад» є чинним з липня 2014 року. Вже станом на жовтень 2018 року 1050 громад стали користувачами інструменту міжмуніципального співробітництва. За даними Мінрегіону ці громади запровадили 263 проекти в сферах ЖКГ, благоустрою, пожежної безпеки, освіти, охорони здоров’я, соціального забезпечення.

Метою круглого столу стало створення майданчика для закріплення успішних практик співробітництва громад та напрацювання нових ідей для подальшого використання. Заступник голови Комітету Сергій Кудлаєнко зазначив, що захід є унікальним, оскільки демонструє приклад ефективної співпраці між областями і може стати першим у серії аналогічних заходів у різних регіонах України з метою розповсюдження досвіду співробітництва територіальних громад. Полтавська область є лідером щодо кількості реалізованих проектів з міжмуніципального співробітництва (ММС) – 85, на другому місці Вінницька область – 55.

«Співробітництво територіальних громад є інноваційним інструментом в реалізації реформи місцевого самоврядування, – наголосив керівник проекту «Реформа управління на сході України II» Тарас Журавель. – Тому, з самого початку ухвалення у червні 2014 року Закону України «Про співробітництво територіальних громад» проект «Реформа управління на сході України II», що впроваджується GIZ за дорученням Федерального уряду Німеччини, надає всебічну підтримку його реалізації як на центральному рівні, так і на місцевому рівні, зокрема в Полтавській області, щодо реалізації практичних проектів співробітництва громад. У рамках проекту розроблені секторальні моделі співробітництва громад у таких галузях: управління твердими побутовими відходами, розвиток місцевої пожежної охорони, інтернет-технологій та надання адміністративних послуг».

Представники Полтавщини презентували свій досвід щодо реалізації проектів ММС. Лариса Кочур, керуюча справами виконкому Пирятинської міської ради, поінформувала про міжмуніципальне співробітництво у сфері поводження з твердими побутовими відходами, якісного водопостачання у сільській місцевості, надання адміністративних послуг та впровадження нових інформаційних технологій «СМАРТ Пирятин». Олексій Матюшенко, голова Гадяцької райдержадміністрації Полтавської області, розповів про процес побудови Центрів безпеки громадян. Так, за підтримки проекту «Реформа управління на сході України II» та в рамках Полтавського обласного конкурсу проектів розвитку територіальних громад було реалізовано 5 договорів ММС з питань розвитку та спільного утримання місцевої пожежної охорони (МПО), серед яких Петрівсько-Роменська, Мартинівська, Краснолуцька та Рашівська МПО. Сергій Бульбаха, голова Новосанжарської райдержадміністрації, поділився досвідом запровадження 11 проектів ММС, які реалізовано у сферах поводження з відходами, енергоаудиту та енергозбереження, впровадження сучасних інформаційних технологій, забезпечення пожежної охорони та підвищення якості надання медичних послуг. Керівник Семенівського районного ресурсного центру місцевого розвитку Світлана Феденко поінформувала учасників круглого столу про процес реалізації проектів «Семенівський СМАРТ район», створення МПО та реконструкції стадіону. Оксана Хиль, начальник відділу організаційно-правового забезпечення виконавчого апарату Решетилівської районної ради, розповіла про спільні проекти громад у сфері поводження з відходами, відновлення та утримання трудового архіву і забезпечення високошвидкісним інтернетом сільських територій громад, завдяки чому до інтернету було підключено 11 органів місцевого самоврядування та 16 об’єктів соціальної сфери – шкіл, бібліотек, дитячих садків, амбулаторій загальної практики сімейної медицини.

Крім того, було обговорено системний підхід до впровадження механізмів співробітництва територіальних громад.

Захід організовано Комітетом Верховної Ради з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування за підтримки проекту «Реформа управління на сході України II», що виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального уряду Німеччини та Швейцарсько-українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» DESPRO.

Фото: Вінницька обласна рада